PODRŠKA U REINTEGRACIJI I EKONOMSKOM OSNAŽIVANJU POVRATNIKA I POTENCIJALNIH MIGRANATA U 10 GRADOVA SRBIJE
Kao deo šireg programa nemačke razvojne saradnje „Povratak u nove šanse“, Globalni program Migracije za razvoj, koji realizuje GIZ, između ostalog pruža poršku u unapređenju kvalifikacija i zapošljavanju povratnika i potencijalnih migranata. Program obuke za zanimanja – frizer, pomoćnik frizera, pedikir, manikir i kozmetičar, u periodu oktobar 2019. – maj 2020. godine, realizovala je organizacija Resurs centar za održivi razvoj iz Beograda u 10 gradova i opština širom Srbije.
Cilj programa je bila podrška reintegraciji i ekonomskom osnaživanju povratnika kroz olakšano zapošljavanje i samo-zapošljavanje u oblasti kozmetičkih zanimanja, ali i podrška lokalnom stanovništvu radi lakšeg uključivanja u domaće tržište rada.
Programom je obuhvaćeno 100 polaznika u 10 gradova – Beograd, Niš, Kikinda, Beočin, Kragujevac, Bor, Knjaževac, Vranje, Pirot i Užice, koji su kroz edukaciju stekli stručne kompetencije za navedena zanimanja.
Program je obuhvatao realizaciju teoretskog i praktičnog dela obuke, u skladu sa odabranim zanimanjem. Edukacija, u trajanju od 3 meseca, realizovana je u lokalnim frizerskim i kozmetičkim salonima, koji su bili partneri na projektu. Time je obezbeđeno intenzivno sticanje znanja i veština, polaznika kursa u stvarnom poslovnom okruženju.
Nakon uspešno završenog teoretskog i praktičnog dela obuke, 50 najboljih je radno angažovano u lokalnim frizerskim i kozmetičkim salonima. Preostalih 50 je dobilo podršku kroz mere samozapošljavanja i to kroz 2 komponente:
- dodela start-up paketa kozmetičkog materijala u cilju lakšeg započinjanja sopstvenog biznisa
- informisanje o modelima i merama podrške (samo) zapošljavanja koje nudi Nacionalna služba za zapošljavanje.
Iako je program završen u maju, organizacija će i u narednom periodu pružati stručnu i administrativnu podršku svim polaznicima obuke, i time dodatno doprineti njihovoj trajnoj integraciji u lokalne društvene zajednice. Poseban akcenat će svakako biti usmeren i na podršku razvoju i održivosti ovih mikro-biznisa, naročito u kontekstu aktuelne situacije izazvane korona pandemijom i mogućih izazova sa kojima se suočava privatni sektor i ekonomija uopšte.